Peeling makowy
To bardzo przyjemny peeling. Roztarty mak, a zwłaszcza olej, który się z niego wytrąca, stanowi niezwykle cenne źródło kwasów leczniczo działających na skórę, zwłaszcza tę z problemami.
Aby było łatwiej miksować, połącz mak z olejem lub gliceryną.
Składniki:
- 200 ml maku
- 60 ml oleju słonecznikowego
- Woda – do przykrycia maku
- Opcjonalnie: 10 ml gliceryny
Przygotowanie:
- Zalej mak wrzącą wodą, przykryj na godzinę.
- Odcedź masę makową i zmiel ją w maszynce do mięsa albo rozdrobnij mikserek lub blenderem.
- Jeśli wybierasz opcję miksowania, połącz od razu mak z olejem i gliceryną.
- Makową masę delikatnie wcieraj w ciało.
- Peeling przechowuj w lodówce, maksymalnie 5 dni.
Przygotowanie tego peelingu wymaga trochę więcej pracy, dlatego zamroź zapas zmielonego maku w woreczkach. Dobrze roztarty peeling makowy jest delikatny, dlatego nadaje się również do zabiegu na twarz, ale nie w przypadku cery wrażliwej.
Wskazówka: Jeśli masz cellulit, zrób peeling kawowy (kawa poprawia krążenie i ujędrnia skórę). Zaparz 3-4 łyżki kawy w jak najmniejszej ilości wody, następnie odsącz masę i wymieszaj z 2-3 łyżkami oleju rycynowego. Olej zmiękczy naskórek i sprawi, że kofeina zawarta w kawie dotrze do głębszych warstw skóry. Do peelingu możesz dodać tez łyżkę soku z imbiru.
Używanie skóry
Peeling i kąpiel rozmiękczają skórę, przez co świetnie wchłania ona składniki odżywcze. Przygotuj więc proste krem do ciała. Jeśli masz już jakieś maceraty olejowe, wymieszaj je z tłuszczem bazowym – masłem shea, kokosowym, lanoliną. Do emulgowania, czyli łączenia fazy olejowej z fazą wodną, użyj lanoliny, która jest w stanie przyjąć 2 razy więcej wody, niż sama waży. Poniżej znajdziesz m. in przepis na bardzo prosty balsam piołunowy bez dodatku wodnego, od którego możesz zacząć przygodę z ziołowym przetwórstwem kosmetycznym. Musisz pamiętać o tym, by zachować związki lecznicze ziół i użytych tłuszczy – w tym celu koniecznie użyj termometru. Mierz nim płyny wewnątrz słoika, nie dotykając przy tym dna.