Polski pensjonat nad Balatonem Zolko Fogado – WĘGRY

W tym roku zaczęliśmy wakacje równo z ich początkiem z piękną pogodą nad Balatonem na Węgrzech w miejscowości Badacsony . Mieszkaliśmy tam w Pensjonacie Zolko Fogado u Pani Doroty (POLKA). Można było porozmawiać, pożartować i przede wszystkim swobodnie dogadać się w Ojczystym języku.

Nie ukrywamy, że język Węgierski do łatwych nie należy,najlepiej ściągnąć sobie tłumacza na telefon lub dobrze znać język niemiecki, którym też często posługują się i da się z nimi dogadać.

Wyjazd trwał 10 dni, cena bardzo przystępna, a pokoje czyste i schludne. Jak coś potrzebowaliśmy Pani Dorotka służyła pomocą i doradzała co gdzie można zwiedzić, zobaczyć i kupić, ponieważ to była nasza pierwsza podróż w tamte rejony. Czasem zastanawialiśmy się co my tutaj robimy 🙂 .

Podróż z dwójką dzieci, a więc jak dzieci czasem grymaszą, ale mała drzemka, jakiś przystanek i na drogę tablet czy zabawy podczas jazdy sprawdziły się idealnie, aby umilić im podróż.

Podróżowaliśmy przez Słowację, a więc przepisy drogowe bardzo wyostrzone i na Węgrzech tak samo warto uważać co do prędkości. A drogi nie lepsze niż u nas w Polsce. Podróż trwała około 8 godzin 600 km my ruszaliśmy z pod Krakowa z małej wsi. Wszystko zależy jaką trasą się podróżuje. Winety wykupiliśmy w PZMK  w Krakowie na 10 dni aby mieć z głowy je podczas podróży ( Koszt 140zł – Słowacja, Węgry na 10dni , online nawet taniej z tego co potem dowiedzieliśmy się).

W pobliżu plaża mała tak z 300 metrów po drugiej stronie pensjonatu. Nie strzeżona z głęboką wodą.

Piaszczysta, z ratownikiem, idealna dla każdego 2km. Można pieszo ścieżką rowerową przejść (oczywiście rowerzystą zsuwać się lekko na bok) , ale tam ciężko o chodnik, a taka ścieżka jest wokół całego Balatonu, bo można objechać Cały Balaton na rowerze.

Niestety plaża piaszczysta jest płatna my zapłaciliśmy rodzinny na 7 dni 5100 Forint w tym dziecko 3 letnie nie płaciło wejścia.

Plaża świetna , dalej było zejście po schodach od 120cm . Na plaży place zabaw, bary, stoiska z lodami, wyposażeniem na plażę, kabiny prysznicowe, toaleta, szachy drewniane, miejsce do siatkówki, do ping ponga i wiele innych urozmaicanych czas na plaży.

Było też takie małe ruchome molo gdzie można było wejść.Niektórzy skakali do wody z niego, niektórzy opalali się, a nie raz ludzie chodzili aby tak sobie przejść. Mam zdjęcie w  jeden dzień jak padało do południa, a zaraz słońce wyszło, jak to wygląda to podsyłam.

W okręgu 30 km znajdziecie Państwo wiele atrakcji między innymi:

 • Tihany – słynnym półwyspem pochodzenia wulkanicznego z opactwem Benedyktynów i ciekawymi tworami geologicznymi.
 • Keszthely, największym miastem nad Balatonem z centrum o niepowtarzalnej atmosferze, pięknym pałacem Festeticsów i cudownymi kawiarniami.
 • miasteczko Tapolca z unikalną jaskinią wodną, gdzie można przepłynąć łódką po podziemnej rzece.
 • Szigliget z odbudowanymi ruinami zamku nad samym brzegiem Balatonu.
 • Salföld, gospodarstwo ze zwierzętami autochtonicznymi.

Bardzo blisko bo od domu zaledwie w 10 minut  można dojść do arboretum Folly, a po drodze podziwiać piękną panoramę na Balaton i plantacje z winogronem.

Sklepy: 

 • mały położony 2km od miejsca nie daleko plaży
 • mały położony 2.5km od miejsca nie daleko plaży ( gdzie można kupić papierosy) wspominam o tym, bo nie wiedzieliśmy, że nie można kupić wszędzie tytoniu. Tam tylko w tabakach +18 lub za taką kurtyną w sklepach niektórych, czekając koło niej jak Pani z kasy podejdzie. 🙂
 • większe sklepy typu Lidl , Tesco 12 km w Tapolca.

Restauracje w pobliżu:

 • domowe jedzenie około 1 km od Pensjonatu
 • dobre jedzenie przy plaży Ábrahámhegy przy drodze
 • na plaży bary, dobre jedzenie

Będąc na Węgrzech grzech nie spróbować Langosza z serem lub z serem i śmietaną. Warto go posmarować czosnkowym sosem i posypać solą.

Więc o Pensjonacie u Pani Dorotki na http://zolkofogado.com .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subskrybuj nas

Polub nasze profile na portalach społecznościowych

Kontakt

JEŻELI JESTEŚ ZAINTERESOWANY MARKETINGIEM dla swojej firmy czyli: pisanie postów (marketing szeptany) pisanie postów sygnatury pisanie opinii umieszczenie na mojej stronie ogłoszenia z marką zabawek, ubrań, noclegiem , testami itp.
Email. Proszę pisać na annakolibaj@interia.pl
Tel. :)
© maminezycie.pl 2017