Sok z brzoskwini
Świeże brzoskwinie należą do ulubionych owoców w naszej rodzinie. Mogą być spożywane w całości albo w postaci soku. Chociaż wyciśnięty z nich świeży sok jest dość gęsty, można dodać do niego wody albo rozcieńczyć go z sokiem jabłkowym lub winogronowym.
Przygotowując brzoskwinie do wyciskania soku, należy w pierwszej kolejności dobrze je umyć, potem pokroić na ćwiartki i usunąć pestki, a następnie przepuścić owoce przez wyciskarkę. Świeży sok brzoskwiniowy jest bogaty w witaminę A. Zawiera również, inne witaminy – B1, B2, C, niacynę oraz minerały, między innymi: wapń, żelazo, fosfor, potas i sód. Sok z brzoskwini oczyszcza jelita i stymuluje perystaltykę jelita grubego. Jest z powodzeniem używany przez ciężarne kobiety jako środek zapobiegający porannym mdłościom i innym niedogodnościom związanym z tym stanem.
Selekcja
Wybierając brzoskwinie o głębokim kolorze, twarde, ale lekko uginające się pod wpływem dotyku. Kupując owoce na targu, unikajmy tych o wyraźnie zielonym kolorze. Chociaż po kilku dniach staną się miękkie, nigdy nie będą tak słodkie jak te, które już na targu są wyraźnie żółte lub pomarańczowe. Oczywiście, najsłodsze i najbogatsze odżywczo brzoskwinie to takie, które dojrzały na drzewie i tam nabrały ładnego koloru
Uzysk
Z pół kilograma brzoskwiń można otrzymać 30 – 90 ml soku. Podobnie jak papaja mogą one być wykorzystane do robienia napojów i koktajli wykonanych w blenderze.
Pomaga gdy chorujemy na:
- Choroby krwi
- Ciąża
- Niestrawność
- Zaparcia